Montaż telewizora nad kominkiem - dobry czy zły pomysł?

2012-08-20

Choć telewizor nad kominkiem będzie wyglądał świetnie, są powody, dla których warto zainstalować telewizor na ścianie zamiast nad źródłem przytulnego ciepła. Dlaczego?

 

Po pierwsze - telewizor nie będzie zainstalowany na naturalnej wysokości oczu, optymalnej do oglądania. Bądźmy szczerzy - może i telewizor nad kominkiem wygląda imponująco, ale perspektywa oglądania filmu z ciągle napiętym karkiem i przekrzywioną do tyłu głową to koszmar. To po prostu boli, a przecież nie o to chodzi! Oprócz tego, jeżeli w kominku będzie się palić, nie skupimy uwagi na filmie, ponieważ przed oczami będziemy mieć dwa jasne punkty: telewizor zamontowany nad kominkiem i wesoło trzaskający ogień nieco niżej. W efekcie nasza uwaga jest mimowolnie odwracana od seansu.

Po drugie - instalacja. Choć przeważnie kominki nie generują takich ilości ciepła, które mogłyby zaszkodzić telewizorowi zamontowanemu nad nimi, należy sprawdzić przed ewentualnym montażem, jaka jest maksymalna temperatura, w jakiej może pracować telewizor. Następnie trzeba sprawdzić, do jakich temperatur nagrzewa się ściana nad kominkiem. Jeżeli jest za ciepło - konieczna będzie instalacja materiału pochłaniającego ciepło w miejscu, w którym zostanie zainstalowany TV. Montaż płaskiego telewizora nad kominkiem to także problem w postaci okablowania - należy upewnić się, czy ściana otaczająca komin może zostać zmodyfikowana pod kątem ukrycia przewodów, i czy to bezpieczne. Z pewnością specjalista pomoże rozwiązać Państwu ten problem i zaproponuje ewentualną alternatywę dla montażu telewizora nad kominkiem - na przykład montaż telewizora na ścianie, ukrycie telewizora w ścianie czy schowanie TV za panelem.

 

Jak widzimy, instalacja telewizora nad kominkiem musi zostać dobrze przemyślana - być może monitor na ścianie lub ukryty telewizor będą lepszym wyjściem, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się elegancką instalacją telewizora bez wyrzeczeń i rozproszonej uwagi. Podsumowując: telewizor nad kominkiem to propozycja wymagająca dużego namysłu i wzięcia pod uwagę innych możliwości instalacji telewizora, jak na przykład instalacja telewizora na ścianie, w ścianie bądź ukrycie TV. Jeżeli chodzi o uchwyty do telewizorów, wybór jest bardzo szeroki.

 INSTALACJE DOMOWE
INSTALACJE KOMERCYJNE
JAK PRACUJEMY
Cinematic
ul. Piotra Ignuta 89
54-151 Wrocław
tel. +48 (71) 351 91 97
fax +48 (71) 353 62 21
mobile +48 607 078 488

cinematic